eMakulatura

Dzieci, które gorszą; A. Nowak

[SZTUKATER.pl]

 

Pedofilia jest teoretycznie najbardziej napiętnowanym społecznie wynaturzeniem; dość uświadomić sobie co nierzadko spotyka mężczyzn osadzonych w zakładach karnych za pedofilię właśnie. Ale pedofilia w świecie księży to już wcale taka wytykana palcami nie jest. Tutaj paluchy wskazujące nierzadko wymierzane są w stronę ofiar za szkalowanie dobrego imienia duchownego. Bohaterka pierwszej rozmowy tak odpowiada na pytanie Autora o jej osamotnienie w zmaganiu się z doświadczeniem gwałtu dokonanego przez księdza: „W takich małych miejscowościach, jak moja na Podhalu, ludzie którzy podważają autorytet księdza, są traktowani jak heretycy” (s. 25). Ale sama książka nie jest tylko o pedofilii, jest w niej również sporo miejsca dedykowanego kobietom, które mają dzieci z księżmi oraz tymże dzieciom.
Konstatacja jest smutna. Dulszczyzna do potęgi entej, tylko, że pod dywan zamiatane tu są ludzkie tragedie i nieszczęścia. Zło czynione w imię Pana. Jest także sporo o celibacie i (bez)zasadności jego utrzymywania. I nawet, jeżeli realnie tli się gdzieś światełko na zmiany, to jest ono słabe, blade i bardzo odległe. Szansa na zmianę jest tylko poprzez obudzenie z letargu ludzi, którzy przecież de facto tworzą kościół. I jako taki obuch traktuję dzisiejszą książkę.

A ta jest doskonała, ważna i – w perspektywie – bardzo niewygodna dla kościoła. W żaden sposób nie zagrozi jego sile, gdyż kościelne macki są mocno wrośnięte w państwo (doskonale nieudany rozdział kościoła od państwa omawia profesor Łętowska podając również możliwe i częściowe remedium na aktualne niedostatki), ale oby pomogła obudzić się ludziom z tego udawanego snu. Dzieje się bowiem naprawdę źle. Tym gorzej, że kościół zamyka usta tym księżom, którzy jawnie mówią o nieprawidłowościach w jego strukturach. Zaś tym, którzy hańbią się owymi nieprawidłowościami, nie robiąc nic kościół udziela wsparcia. W prawie jest takie coś jak działanie prze zaniechane. I ewidentnie z tym mamy do czynienia przy zmowie milczenia kościoła. Pojedyncze uderzenia w pierś w żaden sposób nie zmniejszą win. Tych jest bowiem aż nadto.dzieci-ktore-gorsza-artur-nowak

Konwencja książki to trzy części. W pierwszej Autor rozmawia z ofiarami księży pedofilów, z dziećmi księży i z matkami tychże dzieci. W drugiej prowadzone są rozmowy eksperckie. Wpierw jest to duchowny: Andrzej Kobyliński, następnie dziennikarz Marcin Wójcik, potem były jezuita, profesor Stanisław Obirek i na deser profesor Ewa Łętowska. Trzecia część to osobiste uwagi Autora. Ale wyważone i merytoryczne, a nie emocjonalne.

Książkę czyta się jednym tchem. I chociaż temat jest bardzo drażliwy i trudny emocjonalnie, to czyta się ją ze spokojem. Złapałam się na tym w trakcie lektury, a autorami owego spokoju są – o ironio – ofiary pedofilii oraz pozostali bohaterowie z części pierwszej. Nie ma w nich nienawiści, jadu, żądzy zemsty. Jest olbrzymia mądrość i aż nadludzki obiektywizm. Ich relacje są spokojne, pełne bólu i złych wspomnień, ale za każdym razem miałam wrażenie, że wszystkim chodzi o to, żeby kościół zmierzył się z tym problemem, a nie o to, aby opluwać i złorzeczyć. Ci dzielni i doświadczeni ludzie nie pozwolili aby te istotnie dramatyczne wydarzenia w ich życiu, aby ich angaże uczuciowe czy też zawiedzione relacje rzuciły się na ich los mrocznym cieniem.

Przy okazji pierwszego opowiadania miałam również taką refleksję, która następnie w zbliżonej formie pojawiła się na stronie 27, że gwałciciel kojarzy się nam z brudnym, sapiącym facetem wyskakującym nocą z krzaków. A tymczasem statystyki nie kłamią i prym wiodą wujkowie, kuzyni, przyjaciele domu… a nierzadko i księża właśnie. „90 procent duchownych katolickich skazanych za molestowanie seksualne dzieci to księża homoseksualni. Co więcej, aż 90 procent tego rodzaju przypadków wśród księży dotyczy efebofilii, a tylko 10 procent pedofilii” (str. 130). W książce jest też ważny fragment o innej formie pedofilii, która jest zaakceptowana przez prawo państwowe. Chodzi o Turcję, w której aktualne unormowania – zmiany są bowiem z 2018 roku – czynią zgodnym z literą prawa ślub dorosłego mężczyzny z 10 letnią dziewczynką. Oznacza to, że 50 letni, 60 letni mężczyzna może poślubić i legalnie sypiać z 10 letnim dzieckiem. Czy to nie jest pedofilia?? Zresztą Turcja, to nie jest odosobniony problem, albowiem jak podaje Autor, gdyby dodać statystyki z Jemenu, Somalii, Indii i Afganistanu, problem ten dotyka rocznie 15 milionów (!) nieletnich dziewcząt (str. 133). Ze swojej strony dodam, że są kraje, jak Etiopia, gdzie proceder ten, chociaż trwa od lat, jest obecnie na etapie likwidacji. Polecam lekturze artykuł: https://goo.gl/eTscrG.

Nowak osiągnął wg mnie pewien majstersztyk. Temat nie jest łatwy i spokojnie o nim myśleć i rozmawiać jest naprawdę trudno. To trochę rzecz z gatunku tych, którym pozornie łatwo sterować opinią publiczną i ludzkimi emocjami. Natomiast ewidentnie intencją Autora nie było wzbudzenie sensacji poruszanym tematem. W tym miejscu oddaję Autorowi również pełne uznanie za olbrzymią znajomość materii i imponującą merytoryczność. To jest książka, która ma obudzić czytelnika z letargu. Zasiać w nim potrzebę zastanowienia się i być może jakiejś głębszej refleksji (za nią już Autor nie ponosi odpowiedzialności, ale wg mnie zrobił co mógł żeby otworzyć ludziom oczy).

Ocena prasowa: 6.

Najnowsze artykuły:

Książka skrojona na dzisiejsze czasy. Bardzo esencjonalna. Z perspektywy doświadczeń mojej rodziny tworząca most między przeszłością a tym czego aktualnie, ale też …

Autor, w rozmowie wokół Jego najnowszej książki, dotykającej historii spod przeworskiego lasu, mówił, że jest „pokawałkowana, przedstawiająca przeróżne perspektywy i wątki, ale …

Małgorzata Babula

Małgorzata Babula

Co i dlaczego warto przeczytać?
Na co szkoda czasu i pieniędzy?
O tym jest eMakulatura.

Znajdziesz tu reportaże (te niedawno wydane i te, które warto sobie przypomnieć), kryminały (chociaż tych będzie niewiele), opowiadania (j.w.) oraz powieści (tych nieco więcej). Będzie trochę nowości, trochę “nieoczywistości” i garstka rzeczy zakurzonych, ale wartych przypomnienia.

Czasami wkradnie się coś poza protokołem.
Chętnie odpowiem też na Twoje pytania.

Cieszę się, że jesteś.
Małgośka Babula

Małgorzata Babula

Małgorzata Babula

Co i dlaczego warto przeczytać?
Na co szkoda czasu i pieniędzy?
O tym jest eMakulatura.

Znajdziesz tu reportaże (te niedawno wydane i te, które warto sobie przypomnieć), kryminały (chociaż tych będzie niewiele), opowiadania (j.w.) oraz powieści (tych nieco więcej). Będzie trochę nowości, trochę “nieoczywistości” i garstka rzeczy zakurzonych, ale wartych przypomnienia.

Czasami wkradnie się coś poza protokołem.
Chętnie odpowiem też na Twoje pytania.

Cieszę się, że jesteś.
Małgośka Babula